« Ožujak 2024 »

Međužupanijska smotra globe škola Pregrada, 30.3.2016.
Autor: Danijela Čuček, 19. 4. 2016.

U našoj školi u srijedu, 30.03.2016. godine održana je međužupanijska smotra Globe škola kojoj je cilj razmjena i obogaćivanje iskustva sudionika te međusobno poticanje u razvijanju uspješnih modela, koji će unaprijediti nastavu i pridonijeti suradnji hrvatskih škola. Na ovogodišnjoj smotri sudjelovali su 3. OŠ iz Varaždina, Medicinska škola iz Varaždina, OŠ Belica, OŠ Đurmanec, OŠ Ljudevit Gaj iz Krapine, OŠ Matije Gupca iz Gornje Stubice, OŠ Ksavera Šandora Gjalskog iz Zaboka, 2. OŠ iz Čakovca, SŠ Prelog te domaćini – OŠ Janka Leskovara iz Pregrade.

Na svečanom otvorenju, prije izlaganja svojih prezentacija, sve sudionike su pozdravili ravnateljica Osnovne škole Janka Leskovara Zdravka Žiger Žgela, gradonačelnik Grada Pregrade Marko Vešligaj, pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, šport i tehničku kulturu KZŽ prof. Ivan Lamot te voditeljica međužupanijskog aktica GLOBE škola Milena Prodanović.
Nakon svečanog otvorenja i nastupa dječjeg školskog zbora uslijedilo je predstavljanje škola sudionica. Kroz prezentaciju svoje GLOBE škole učenici su ukratko predstavili svoja mjerenja, aktivnosti i akcije kroz školsku godinu te projekte koje predlažu za nadolazeću državnu smotru GLOBE škola.
Nakon ručka, povjerenstvo je dodijelilo bodove za mjerenja, aktivnosti i projekte svim školama sudionicima, a za to vrijeme učenici i mentori imali su prilike razgledati muzej i prigodnu izložbu, crkvu te sredite Pregrade.
Nakon dodjele zahvalnica i službenog zatvaranja smotre domaćine su posebno razveselili dojmovi gostiju koji su bili ugodno iznenađeni ljepotom ovog malog gradića u kutku Hrvatskog zagorja te gostoprimstvom škole domaćina. Dobili smo obećanje da ćemo se uskoro vidjeti opet u Pregradi, a najkasnije za vrijeme „Branja grojzdja“ krajem rujna.
Osnovna škola Janka Leskovara iz Pregrade aktivno sudjeluje u Globe programu od rujna 2013. godine. U zadnjih godinu dana, osim atmosferskih mjerenja, provode praćenja na 2 fenološke postaje u blizini škole (breza) te biometrijska mjerenja na pikselu u šumi nedaleko središnjeg pregradskog trga. Mladim globovcima želja je dodatno povećati opseg mjerenja na tlo i vodu, no za to su potrebna dodatna financijska sredstva. Posebno su ponosni na certifikat i nagradu koju su primili od središnje GLOBE baze za broj upisanih mjerenja na natječaju u travnju prošle godine.
Od nadolazećih aktivnosti do kraja nastavne godine planiraju preseljenje automatske atmosferske postaje sa testne lokacije na dvorište škole (22.4. na Dan planeta Zemlje) te završetak projekta pod nazivom „Kaj vrijeme dela našemu trsju“ koji rade u suradnju sa Udrugom vinogradara iz Pregrade. Sve ostale planove i aktivnosti možete pratiti u njihovom kutku na web stranici škole, a nedavno su otvorili i svoju facebook stranicu (Globe Pregrada).